
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PIC® 18F |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Core Processor: | PIC |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 40MHz |
| Connectivity: | CANbus, I²C, SPI, UART/USART |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 52 |
| Program Memory Size: | 48KB (24K x 16) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | 1K x 8 |
| RAM Size: | 3.25K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2V ~ 5.5V |
| Data Converters: | A/D 12x10b |
| Oscillator Type: | External |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 68-LCC (J-Lead) |
| Supplier Device Package: | 68-PLCC (24.23x24.23) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of PIC18LF6585T-I/L is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44PLCC
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP
IC MCU 32BIT ROMLESS 208LBGA
CAP CER 6.2PF 150V 0505
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 68PLCC
.050 (1.27) SOCKET DISCRETE CABL
PMI .250" LED 48V TAB CLEAR BLU