
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Core Processor: | ARM® Cortex®-M3 |
| Core Size: | 32-Bit |
| Speed: | 80MHz |
| Connectivity: | I²C, IrDA, LINbus, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 67 |
| Program Memory Size: | 128KB (128K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 32K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.08V ~ 3.6V |
| Data Converters: | A/D 16x10b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 108-LFBGA |
| Supplier Device Package: | 108-BGA (10x10) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of LM3S1651-IBZ80-C5T is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 16BIT 128KB MROM 100LQFP
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 48HWQFN
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP
SWITCH DIP SPST 100MA 6V
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64LQFP
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 108BGA
TAP SWITCH DIALS