
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | R8C/Lx/A8A |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Obsolete |
| Core Processor: | R8C |
| Core Size: | 16-Bit |
| Speed: | 20MHz |
| Connectivity: | I²C, LINbus, SIO, SSU, UART/USART |
| Peripherals: | LCD, POR, PWM, Voltage Detect, WDT |
| Number of I/O: | 72 |
| Program Memory Size: | 96KB (96K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | 4K x 8 |
| RAM Size: | 5.5K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.8V ~ 5.5V |
| Data Converters: | A/D 12x10b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 80-LQFP |
| Supplier Device Package: | 80-LQFP (12x12) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of R5F2LA8AANFP#V0 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 8BIT ROMLESS 44TQFP
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 28SOIC
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44LQFP
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32VFQFPN
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48LFQFP
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 80LQFP
CBL ASSY PIGTAIL 20' TNCM BNCM