
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PIC® 16C |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Core Processor: | PIC |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 10MHz |
| Connectivity: | - |
| Peripherals: | POR, WDT |
| Number of I/O: | 12 |
| Program Memory Size: | 1.5KB (1K x 12) |
| Program Memory Type: | OTP |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 25 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 4.5V ~ 5.5V |
| Data Converters: | - |
| Oscillator Type: | External |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 18-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package: | 18-SOIC |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of PIC16C56T-10/SO is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 32BIT 1.5MB FLASH 144LQFP
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 80LQFP
IC MCU 32BIT 128KB MROM 64LFQFP
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 124BGA
LED XLAMP WARM WHITE 3700K 2SMD
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 18SOIC
SWITCH ROCKER DPST 9A 125V