
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | AVR® ATmega |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Obsolete |
| Core Processor: | AVR |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 20MHz |
| Connectivity: | I²C, SPI, UART/USART |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 23 |
| Program Memory Size: | 8KB (4K x 16) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | 512 x 8 |
| RAM Size: | 1K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2.7V ~ 5.5V |
| Data Converters: | A/D 6x10b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | 28-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package: | 28-PDIP |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of ATMEGA88-20PJ is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 44TQFP
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 48LFQFP
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 24QFN
CONN MOD JACK
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28DIP
CABLE ASSEMBLY
IC MODULE ZYNQ USCALE