
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Wonder Gecko |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | ARM® Cortex®-M4F |
| Core Size: | 32-Bit |
| Speed: | 48MHz |
| Connectivity: | I²C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART, USB |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 65 |
| Program Memory Size: | 64KB (64K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 32K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.98V ~ 3.8V |
| Data Converters: | A/D 8x12b SAR; D/A 2x12b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 81-UFBGA, CSPBGA |
| Supplier Device Package: | 81-CSP (4.35x4.27) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of EFM32WG360F64G-B-CSP81R is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 32BIT 56QFN
IC MCU 32BIT 96KB FLASH 64LQFP
IC MEM MM MCU 120LQFP
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 64LQFP
ADJ PWR RES 47 OHM 200W CHAS MT
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 81CSP
SAMPLE LABEL KIT