DF38776H10V
Manufacturer
Renesas Electronics America
VIGOR # :
Description
IC MCU 32BIT 52KB FLASH 80QFP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
DF38776H10V PDF
Type Description
Series:H8® H8/300H SLP
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Core Processor:H8/300H
Core Size:32-Bit
Speed:10MHz
Connectivity:I²C, IrDA, SCI, UART/USART
Peripherals:DMA, PWM, WDT
Number of I/O:55
Program Memory Size:52KB (52K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.8V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 8x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-20°C ~ 75°C (TA)