
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Leopard Gecko |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Discontinued at Digi-Key |
| Core Processor: | ARM® Cortex®-M3 |
| Core Size: | 32-Bit |
| Speed: | 48MHz |
| Connectivity: | EBI/EMI, I²C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 90 |
| Program Memory Size: | 256KB (256K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 32K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.98V ~ 3.8V |
| Data Converters: | A/D 8x12b; D/A 2x12b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 112-VFBGA |
| Supplier Device Package: | 112-BGA (10x10) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of EFM32LG890F256G-E-BGA112R is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU
IC MCU 8BIT 8KB MROM 28SOP
IC MCU
CAP CER 0.7PF 500V NP0 1111
CABLE 25COND 18AWG SLATE 100'
CABLE ASSEMBLY FIBER OPTIC
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 112BGA