MC68EC000EI16R2
Manufacturer
Flip Electronics
VIGOR # :
Description
RISC MICROPROCESSOR, 32-BIT, 16.
DataSheet
MC68EC000EI16R2 PDF
Type Description
Series:M680x0
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Core Processor:EC000
Number of Cores/Bus Width:1 Core, 32-Bit
Speed:16MHz
Co-Processors/DSP:-
RAM Controllers:-
USB:-
Voltage - I/O:5.0V
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)