Z84C0020FEG
Description
MPU, 8-BIT, 20MHZ, CMOS, PQFP44
Catalog
Embedded - Microprocessors
DataSheet
Z84C0020FEG PDF
Type Description
Series:Z80
Package:Bag
Part Status:Obsolete
Core Processor:Z80
Number of Cores/Bus Width:1 Core, 8-Bit
Speed:20MHz
Co-Processors/DSP:-
RAM Controllers:-
Graphics Acceleration:No
Display & Interface Controllers:-
Ethernet:-
SATA:-
USB:-
Voltage - I/O:5.0V
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C (TA)