TS68C000VC10A
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC MPU 68000 10MHZ 64DIL
Catalog
Embedded - Microprocessors
DataSheet
TS68C000VC10A PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Core Processor:68000
Number of Cores/Bus Width:1 Core, 16/32-Bit
Speed:10MHz
Co-Processors/DSP:-
RAM Controllers:-
Graphics Acceleration:No
Display & Interface Controllers:-
Ethernet:-
SATA:-
USB:-
Voltage - I/O:5.0V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TC)
Security Features:-
Package / Case:64-CDIP (0.900", 22.86mm)