SN74F161ANSR
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC SYNC BINARY COUNTER 16SO
Catalog
Logic - Counters, Dividers
DataSheet
SN74F161ANSR PDF
Type Description
Series:74F
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Logic Type:Binary Counter
Direction:Up
Number of Elements:1
Number of Bits per Element:4
Reset:Asynchronous
Timing:Synchronous
Count Rate:100 MHz
Trigger Type:Positive Edge
Voltage - Supply:4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature:0°C ~ 70°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:16-SOIC (0.209", 5.30mm Width)