N74F299D,623
Manufacturer
NXP Semiconductors
VIGOR # :
Description
IC SHIFT REGISTER 8BIT 20SOIC
Catalog
Logic - Shift Registers
DataSheet
N74F299D,623 PDF
Type Description
Series:74F
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Logic Type:Shift Register
Output Type:Tri-State
Number of Elements:1
Number of Bits per Element:8
Function:Universal
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:0°C ~ 70°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)