SN74F299NSR
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC SHIFT/STORAGE REGISTER 20SO
Catalog
Logic - Shift Registers
DataSheet
SN74F299NSR PDF
Type Description
Series:74F
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Logic Type:Shift Register
Output Type:Tri-State
Number of Elements:1
Number of Bits per Element:8
Function:Universal
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:0°C ~ 70°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:20-SOIC (0.209", 5.30mm Width)