SN74F299NS
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC REGISTER, MULTIPLEXED 20SO
Catalog
Logic - Shift Registers
DataSheet
SN74F299NS PDF
Type Description
Series:74F
Package:Tube
Part Status:Active
Logic Type:Shift Register
Output Type:Tri-State
Number of Elements:1
Number of Bits per Element:8
Function:Universal
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:0°C ~ 70°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:20-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package:20-SO
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
NPIC6C596AD-Q100J
NPIC6C596AD-Q100J
IC SHIFT REGISTER 8BIT 16SOIC
74HCT165DB,118-NEX
74HCT165DB,118-NEX
74HCT165DB - PARALLEL IN SERIAL
74165PC
74165PC
SHIFT REGISTER, 8-BIT, TTL
SOLID-STATE RELAY, 5 V DC &PLUSM
SN74F299NS
SN74F299NS
IC REGISTER, MULTIPLEXED 20SO
SC-06-10JS
SC-06-10JS
CMC 1MH,3A, 0.05OHM
TRN 1-4811
TRN 1-4811
DC DC CONVERTER 5V 1W