AS6C4016-55ZIN
Manufacturer
Alliance Memory, Inc.
VIGOR # :
Description
IC SRAM 4MBIT PARALLEL 44TSOP II
Catalog
Memory
DataSheet
AS6C4016-55ZIN PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Memory Type:Volatile
Memory Format:SRAM
Technology:SRAM - Asynchronous
Memory Size:4Mb (256K x 16)
Memory Interface:Parallel
Clock Frequency:-
Write Cycle Time - Word, Page:55ns
Access Time:55 ns
Voltage - Supply:2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:44-TSOP (0.400", 10.16mm Width)