CY62158ELL-45ZSXIT
Manufacturer
Cypress Semiconductor
VIGOR # :
Description
IC SRAM 8MBIT PARALLEL 44TSOP II
DataSheet
CY62158ELL-45ZSXIT PDF
Type Description
Series:MoBL®
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Technology:SRAM - Asynchronous
Memory Size:8Mb (1M x 8)
Memory Interface:Parallel
Clock Frequency:-
Write Cycle Time - Word, Page:45ns
Access Time:45 ns
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:44-TSOP (0.400", 10.16mm Width)