24LC025-E/SN
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC EEPROM 2KBIT I2C 400KHZ 8SOIC
Catalog
Memory
DataSheet
24LC025-E/SN PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Memory Type:Non-Volatile
Memory Format:EEPROM
Technology:EEPROM
Memory Size:2Kb (256 x 8)
Memory Interface:I²C
Clock Frequency:400 kHz
Write Cycle Time - Word, Page:5ms
Access Time:900 ns
Voltage - Supply:2.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)