CY14V101PS-SF108XIT
Manufacturer
Cypress Semiconductor
VIGOR # :
Description
IC NVSRAM 1MBIT SPI 16SOIC
Catalog
Memory
DataSheet
CY14V101PS-SF108XIT PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Memory Type:Non-Volatile
Memory Format:NVSRAM
Technology:NVSRAM (Non-Volatile SRAM)
Memory Size:1Mb (128K x 8)
Memory Interface:SPI
Clock Frequency:108 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:-
Access Time:-
Voltage - Supply:2.7V ~ 3.6V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)