CY7C1360C-166AXI
Manufacturer
Cypress Semiconductor
VIGOR # :
Description
IC SRAM 9MBIT PARALLEL 100TQFP
DataSheet
CY7C1360C-166AXI PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Memory Interface:Parallel
Clock Frequency:166 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:-
Access Time:3.5 ns
Voltage - Supply:3.135V ~ 3.6V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)