7140LA55PF8
Manufacturer
Renesas Electronics America
VIGOR # :
Description
IC SRAM 8KBIT PARALLEL 64TQFP
Catalog
Memory
DataSheet
7140LA55PF8 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Memory Type:Volatile
Memory Format:SRAM
Technology:SRAM - Dual Port, Asynchronous
Memory Size:8Kb (1K x 8)
Memory Interface:Parallel
Clock Frequency:-
Write Cycle Time - Word, Page:55ns
Access Time:55 ns
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)