LTC1258CS8-2.5#PBF
Description
IC VREF SERIES 0.15% 8SOIC
Catalog
PMIC - Voltage Reference
DataSheet
LTC1258CS8-2.5#PBF PDF
Type Description
Series:LTC1258
Package:Tube
Part Status:Active
Reference Type:Series
Output Type:Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Current - Output:10 mA
Tolerance:±0.15%
Temperature Coefficient:40ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz:8µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz:-
Voltage - Input:2.7V ~ 12.6V
Current - Supply:8.5µA
Current - Cathode:-
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)