MCP1501T-10E/SN
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC VREF SERIES 0.1% 8SOIC
Catalog
PMIC - Voltage Reference
DataSheet
MCP1501T-10E/SN PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Reference Type:Series
Output Type:Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed):1.024V
Voltage - Output (Max):-
Current - Output:20 mA
Tolerance:±0.1%
Temperature Coefficient:50ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz:14µVrms
Noise - 10Hz to 10kHz:27µVrms
Voltage - Input:1.65V ~ 5.5V
Current - Supply:550µA
Current - Cathode:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)