
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Obsolete |
| Function: | Step-Down |
| Output Configuration: | Positive |
| Topology: | Buck |
| Output Type: | Fixed |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 2.5V |
| Voltage - Input (Max): | 5.5V |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 0.9V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Current - Output: | 600mA |
| Frequency - Switching: | 750kHz |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Supplier Device Package: | 10-VSSOP |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of TPS62001DGS is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC REG CHARGE PUMP INV 40MA 8DIP
IC REG BUCK SEPIC 5V 1.5A 8SOIC
IC REG BUCK ADJ 1A 8OUT 38QFN
CAP CER 4700PF 25V X7R 0603
CAP CER 1000PF 25V X7R 0805
CAP CER 150PF 1KV C0G/NP0 2225
SWITCHING REGULATOR