LM2655MTCX-3.3
Description
2.5A, 345KHZ PDSO16
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
DataSheet
LM2655MTCX-3.3 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Function:Step-Down
Output Configuration:Positive
Topology:Buck
Output Type:Fixed
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):4V
Voltage - Input (Max):14V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Current - Output:2.5A
Frequency - Switching:300kHz
Synchronous Rectifier:No
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)