LM2594HVN-3.3
Description
IC REG BUCK 3.3V 500MA 8DIP
DataSheet
LM2594HVN-3.3 PDF
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):4.5V
Voltage - Input (Max):60V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Current - Output:500mA
Frequency - Switching:150kHz
Synchronous Rectifier:No
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:8-DIP (0.300", 7.62mm)