AS1325-BSTT-33
Manufacturer
ams
VIGOR # :
Description
IC REG BOOST 3.3V 1A SOT23-6
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
DataSheet
AS1325-BSTT-33 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Function:Step-Up
Output Configuration:Positive
Topology:Boost
Output Type:Fixed
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):1.5V
Voltage - Input (Max):3.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Current - Output:1A (Switch)
Frequency - Switching:-
Synchronous Rectifier:Yes
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)