SI-8120JF
Manufacturer
Sanken Electric Co., Ltd.
VIGOR # :
Description
IC REG BUCK 12V 1.5A TO220F-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
DataSheet
SI-8120JF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Function:Step-Down
Output Configuration:Positive
Topology:Buck
Output Type:Fixed
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):15V
Voltage - Input (Max):40V
Voltage - Output (Min/Fixed):12V
Voltage - Output (Max):-
Current - Output:1.5A
Frequency - Switching:125kHz
Synchronous Rectifier:No
Operating Temperature:-30°C ~ 125°C (TJ)