S-8330B24FS-T2-G
Description
IC REG BOOST ADJ 300MA 8SSOP
DataSheet
S-8330B24FS-T2-G PDF
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):2V
Voltage - Input (Max):9V
Voltage - Output (Min/Fixed):12V
Voltage - Output (Max):24V
Current - Output:300mA (Switch)
Frequency - Switching:50kHz
Synchronous Rectifier:No
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-LSSOP (0.173", 4.40mm Width)