LM2575S-12
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC REG BUCK 12V 1A TO263-5
DataSheet
LM2575S-12 PDF
Type Description
Series:SIMPLE SWITCHER®
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):4V
Voltage - Input (Max):40V
Voltage - Output (Min/Fixed):12V
Voltage - Output (Max):-
Current - Output:1A
Frequency - Switching:52kHz
Synchronous Rectifier:No
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)