LM2679SX-12
Description
IC REG BUCK 12V 5A TO263-7
DataSheet
LM2679SX-12 PDF
Type Description
Series:SIMPLE SWITCHER®
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):8V
Voltage - Input (Max):40V
Voltage - Output (Min/Fixed):12V
Voltage - Output (Max):-
Current - Output:5A
Frequency - Switching:260kHz
Synchronous Rectifier:No
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)