TLV1117LV33DCYR
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A SOT223-4
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
TLV1117LV33DCYR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):1.3V @ 800mA
Current - Output:1A
Current - Quiescent (Iq):100 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:75dB (120Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C