LP3963ES-2.5/NOPB
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC REG LIN 2.5V 3A DDPAK/TO263-5
DataSheet
LP3963ES-2.5/NOPB PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):7V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):1.2V @ 3A
Current - Output:3A
Current - Quiescent (Iq):9 mA
Current - Supply (Max):15 mA
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C