LM79L15ACM
Description
IC REG LINEAR FIXED NEG STND 15V
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
LM79L15ACM PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Output Configuration:Negative
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):-35V
Voltage - Output (Min/Fixed):-15V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):-
Current - Output:100mA
Current - Quiescent (Iq):6 mA
Current - Supply (Max):-
PSRR:50dB (120Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:0°C ~ 70°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)