TC1108-3.3VDBTR
Description
IC REG LIN 3.3V 300MA SOT223-3
DataSheet
TC1108-3.3VDBTR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.48V @ 300mA
Current - Output:300mA
Current - Quiescent (Iq):90 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:60dB (1kHz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C