MC78L18ACPG
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 18V 100MA TO92-3
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
MC78L18ACPG PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):35V
Voltage - Output (Min/Fixed):18V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):-
Current - Output:100mA
Current - Quiescent (Iq):6.5 mA
Current - Supply (Max):-
PSRR:48dB (120Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:0°C ~ 125°C