MIC5366-1.2YC5-TR
Description
IC REG LINEAR 1.2V 150MA SC70-5
DataSheet
MIC5366-1.2YC5-TR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Cut Tape (CT)
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.2V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.38V @ 150mA
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):39 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C