NCV8605MN15T2G
Description
IC REG LINEAR 1.5V 500MA 6DFN
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
NCV8605MN15T2G PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q100
Package:Bulk
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.36V @ 500mA
Current - Output:500mA
Current - Quiescent (Iq):180 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:-
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C