LP8340CDT-3.3/NOPB
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A TO252-3
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
LP8340CDT-3.3/NOPB PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):10V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):1V @ 1A
Current - Output:1A
Current - Quiescent (Iq):100 µA
Current - Supply (Max):170 µA
PSRR:55dB (120Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:0°C ~ 125°C