LD39115J18R
Description
IC REG LIN 1.8V 150MA 4FLIPCHIP
DataSheet
LD39115J18R PDF
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.11V @ 100mA
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):50 µA
Current - Supply (Max):70 µA
PSRR:74dB ~ 67dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C