LMS1585ACS-1.5/NOPB
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC REG LIN 1.5V 5A DDPAK/TO263-3
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
LMS1585ACS-1.5/NOPB PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):13V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):1.4V @ 5A
Current - Output:5A
Current - Quiescent (Iq):7 mA
Current - Supply (Max):13 mA
PSRR:60 ~ 72 dB (120Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:0°C ~ 125°C