TCR5AM085,LF
Manufacturer
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 0.85V 500MA 5DFNB
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
TCR5AM085,LF PDF
Type Description
Series:TCR5AM
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):0.85V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.22V @ 500mA
Current - Output:500mA
Current - Quiescent (Iq):55 µA
Current - Supply (Max):68 µA
PSRR:70dB ~ 40dB (1kHz ~ 10Hz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TJ)