TLE72792GV33XUMA1
Description
IC REG LINEAR 3.3V 180MA DSO14
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
TLE72792GV33XUMA1 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q100, OPTIREG™
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):45V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.5V @ 180mA
Current - Output:180mA
Current - Quiescent (Iq):36 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:60dB (100Hz)
Control Features:Enable, Reset
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)