NCV4266ST33T3G
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT223
DataSheet
NCV4266ST33T3G PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q100
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Not For New Designs
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):45V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):-
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):200 µA
Current - Supply (Max):15 mA
PSRR:70dB (100Hz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C