LT1965EDD-2.5#TRPBF
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1.1A 8DFN
DataSheet
LT1965EDD-2.5#TRPBF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):20V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.49V @ 1.1A
Current - Output:1.1A
Current - Quiescent (Iq):1.1 mA
Current - Supply (Max):40 mA
PSRR:75dB (120Hz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C