AP2112R5-2.5TRG1
Manufacturer
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 2.5V 600MA SOT89-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
AP2112R5-2.5TRG1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.4V @ 600mA
Current - Output:600mA
Current - Quiescent (Iq):80 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:65sB (100Hz ~ 1KHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C