MAX1726EUK25+T
Manufacturer
Maxim Integrated
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 2.5V 20MA SOT23-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
MAX1726EUK25+T PDF
Type Description
Series:-
Package:Cut Tape (CT)Strip
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):12V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.6V @ 20mA
Current - Output:20mA
Current - Quiescent (Iq):4.5 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:-
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)