S-1200B17-M5T1U
Description
IC REG LINEAR 1.7V 150MA SOT23-5
DataSheet
S-1200B17-M5T1U PDF
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):10V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.7V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.6V @ 100mA
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):1 µA
Current - Supply (Max):40 µA
PSRR:70dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)