LP38691DT-1.8
Description
IC REG LINEAR 1.8V 500MA TO252
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
LP38691DT-1.8 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):10V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):-
Current - Output:500mA
Current - Quiescent (Iq):100 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:55dB (120Hz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)