TL751M12QKTTRQ1
Description
IC REG LINEAR 12V 750MA DDPAK
DataSheet
TL751M12QKTTRQ1 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q100
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):26V
Voltage - Output (Min/Fixed):12V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.6V @ 750mA
Current - Output:750mA
Current - Quiescent (Iq):-
Current - Supply (Max):-
PSRR:55dB (120Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C